Sponsor Bağlantılar


Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum)


Sponsor Bağlantı

Çifte Minareli Medrese Nerededir ve Kim Yaptırmıştır

Çifte Minareli Medrese Anadolu Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad‘ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum’da bulunan bir tarihi yapı. Yapılış tarihi olarak  Hundi Hatun tarafından 1253′te yaptırıldığı söylendiği gibi, 13. yüzyıl sonuyla 14. yüzyıl başlarında İlhanlılarca yaptırıldığı da öne sürülür.

Açık avlulu medreselerin Anadolu’da en büyük örneğidir. Cephede, taçkapı formundan çok çeşme nişleri ile yarım yuvarlak iki payanda vardır. Taçkapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve moazaik çiniler ile süslenmiştir. Taçkapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür. Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok,Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülür.

Nasıl Buldular: erzurum çifte minareli medrese hakkında bilgi, çifte minareli medrese hakkında bilgi, Erzurum ifte minareli medrese, çifte minareli medrese yapıldığı yüzyıl nere, erzurum çifte minare hakkında kısa bilgi, erzurum çifte minareler hakkında bilgi, erzurum çifte minareyi kim yaptı, erzurum cifte minareli medreseyi kim yapmıştır, erzurum çifte minare tarihi, erzurum çifte minare medrese hakkında bilgi
Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum) SerdarHan tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Çifte Minareli Medrese Hakkında Bilgi (Erzurum) isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!