Sponsor Bağlantılar


Haraç Nedir? Haraç Vergisi nedir


Sponsor Bağlantı

Haraç Nedir? Haraç Vergisi nedir

Osmanlıda uygulanan islami bir vergi çeşidi olan Haraç Vergisini iki farklı kaynaktan derleyerek sizlere sunuyoruz arkadaşlar.
HARAÇ NEDİR
Sözlükte “toprağın geliri” anlamına gelen haraç, fıkıhta toprak vergisi demektir. Haraç aslen, savaşta fethedilip gayrimüslimlerin elinde bırakılan araziden alınan vergidir. Bununla birlikte sulh yoluyla alınıp da bir ücret karşılığında sahibinde bırakılan topraklar için de haraç tabiri kullanılmıştır.

Fıkıh kaynaklarında sulh yoluyla elde edilen topraklar ikiye ayrılmaktadır: Birincisi mülkiyeti Müslümanların ortak malı olmakla birlikte, bir haraç karşılığında gayrimüslim ahalisine bırakılan topraklar; diğeri ise, yapılan anlaşma ile bir haraç karşılığında, mülkiyeti ile birlikte gayrimüslim ahaliye terk edilen topraklar. Birincisinde, araziden alınan haraç ücret hükmündedir, halkı Müslüman olmakla bu vergi düşmez.

Bu şekilde barış yoluyla haraç vergisine bağlanan veya savaşla fethedildiği halde gazilere dağıtılmayıp yerli gayrimüslim ahaliye bırakılan yerlere arazî-i haraciyye (haraç arazisi) denmiştir. Bu tür arazi, mülk arazî olup, sahibi üzerinde istediği gibi tasarruf yetkisine sahiptir. Ancak bu arazîden, haraç isimli bir vergi alınır. Bu vergi de, harâc-ı mukaseme ve harâc-ı muvazzaf olmak üzere ikiye ayrılır. Harâc-ı mukaseme, yerin durumuna göre, arazînin mahsulünden 1/10′dan 1/2′ye kadar alınan vergidir. Harâc-ı muvazzaf ise, arazi için kesim usulü ile belirlenmiş olan belirli miktar akçedir. Bu tür arazinin sahibi Müslüman da olsa aynı statüsünü korur ve haraç düşmez. (İ.P.)
haraç : müslüman olmayanların ödemekle yükümlü oldukları vergi. islami vergilerdendir. toprak mülkiyetine
dayalı olarak alınırdı.


Etiketler: Haraç Nedir | Haraç Nedir ? Haraç Ne Demek, Haraç Tanımı, Haraç Örnekleri, Haraç Türleri, Haraç Nelerdir, Haraç Hakkında Bilgi, Haraç Tarihi, Haraç Nerede, Haraç Ödevi.

Nasıl Buldular: haraç vergisi, haraç vergisi nedir, osmanlıda haraç vergisi, osmanlıda haraç nedir, osmanlıda haraç vergisi nedir, haraç vergisi kimlerden alınır, haraç kimlerden alınır, osmanlıda haraç, haraci arazi nedir, haraç vergisi ne demek
Haraç Nedir? Haraç Vergisi nedir SerdarHan tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:
    yeni 10
Benzer Konular
Haraç Nedir? Haraç Vergisi nedir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!