Sponsor Bağlantılar


Kısaca Biruni Kimdir,Hayatı, Eserleri, Neler Yapmıştır?


Sponsor Bağlantı

Kısaca Biruni Kimdir, Neler Yapmıştır?

Kısaca Biruni Kimdir,Hayatı, Eserleri, Neler Yapmıştır? Çalışmaları Nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

Biruninin kısa hayat öyküsü ve eserleri

Her ne kadar bazı kaynaklarca Türk olduğu iddia edilse de aslen Fars kökenli olan büyük İslam bilgini Biruni’nin tam adı Tam adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî’dir. Batı dillerinde adı Alberuni veya Aliboron olarak geçer. Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınır.

El-Bîrûnî’nin eserlerinin sayısı yüz seksen civarındadır. Yetmiş adet astronomi ve yirmi adet de matematik kitabı bulunmaktadır. Tıp, biyoloji, bitkiler, madenler, hayvanlar ve yararlı otlar üzerinde bir dizin oluşturmuştur. Ancak bu eserlerden sadece yirmi yedisi günümüze kadar gelebilmiştir. Özellikle Bîrûnî’nin eserlerinin Ortaçağ’da Latince’ye çevrilmemiş olması, kitaplarının ağır bir dille yazılmış olmasının bir sonucudur. Ancak Bîrûnî kendisinin de dediği gibi, yapıtlarını sıradan insanlar için değil bilginler için yazmaktaydı.

Yine Harezmi “Zîci’nin Temelleri” adlı yapıtının 12. yüzyılda Abraham ben Ezra tarafından İbranice’ye çevrildiği bilinmektedir. Batı’nın Birûni ilgisi ise 1870′lerde başladı. O günden bugüne Birûni eserlerinin bazılarının tamamı veya bir kısmı Almanca ve İngilizce’ye çevrildi.

Çok yönlü bir bilim adamı olan El Bîrûnî, ilk öğrenimini Yunan bir bilginden aldı. Tanınmış ve seçkin bir aileden gelen Harezmli matematikçi ve gökbilimci Ebu Nasr Mansur tarafından kollanan El Bîrûnî, ilk çalışmalarını bu alimin yanında yaptı. İlk eseri, “Asar-ül Bakiye”dir.

Mektuplarından, Bîrûnî’nin Aristo’yu bildiği anlaşılır. İbn Sînâ gibi önemli bilginlerle beraber çalışan Bîrûnî, Hindistan’a birçok kez gitti. Bu nedenle Hindistan’ı konu alan bir kitap yazdı. Onun bu kitabı birkaç dile çevrildi. Birkaç dile çevirilen bu kitap çoğu bilgine örnek oldu.Birûni’nin bir tane de romanı vardır.

Nasıl Buldular: biruni kimdir neler yapmıştır, biruni kimdir neler yapmıştır kısaca, biruni kimdir eserleri nelerdir, el biruni eserleri nelerdir, biruni hakkında kısa bilgi, biruni kimdir kısaca, biruni kimdir, biruni eserleri, biruni kısaca hayatı, biruni hayatı ve eserleri kısaca
Kısaca Biruni Kimdir,Hayatı, Eserleri, Neler Yapmıştır? SerdarHan tarafından 18 Eylül 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Kısaca Biruni Kimdir,Hayatı, Eserleri, Neler Yapmıştır? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!