Sponsor Bağlantılar


Koful Nedir Koful Hakkında Bilgi


Sponsor Bağlantı

Koful Nedir

Hücre içerisinde su, besin, atık madde biriktiren kese şeklinde olan yapılara koful denir. Kofullar hayvan hücrelerinde büyük ve bitki hücrelerinde ise küçük olurlar. Tuzlu artıklar koful içinde biriktiği için zamanla büyürler. Koful içersinde bulunan su TURGOR basıncı oluşturur ve bu sayede hücreye direnç verir. Kofullar metabolizmanın aktifliğinde büyük rol oynar.

Bir diğer Tanıma Göre ise

Koful, vakuol olarak da bilinir, sitoplazmada bulunan içi sıvı dolu boşluklardır.

Yapısı : Sitoplazmadan ince bir zar ile ayrılır. Bu zar gerek yapı, gerekse geçirgenlik bakımından sitoplazma zarına benzer. Bunlar bir hücreli protistler ve bitki hücreleri için karakteristik ve önemlidir. Büyük olasılıkla golgi aygıtından meydana gelirler. Yüksek organizasyonlu hayvan hücrelerinde de bulunabilirler. Bitki hücrelerinde daha büyük boyutlarda görülürler. Bazı hücrelerde vakuoller, hücrenin değişmez bir organeli olduğu halde, diğerlerinde gerektiğinde oluşan ve işi biter bitmez kaybolan yapılardır.

Görevi : Tatlısularda, yoğunluk farkından dolayı, vücut içerisine giren fazla suyu pompalayarak küçük kanalcıklar aracılığıyla dışarıya atmaktır. 4 çeşit koful vardır. Besin kofulu, sindirim kofulu, boşaltım kofulu ve kontraktil (vurgan) koful.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Koful

Nasıl Buldular: kofulun özellikleri, koful nedir kısaca, koful özellikleri, boşaltım kofulu, koful resmi, boşaltım kofulu nedir, koful nedir kısa bilgi, koful nedir kısa, koful kısaca nedir, kofulun özellikleri nelerdir
Koful Nedir Koful Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Koful Nedir Koful Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!