Sponsor Bağlantılar


Mahidevranın kaç çocuğu var


Sponsor Bağlantı

mahidevranın kaç çocuğu var merak ediyorsanız yanıtı burada…

Mahidevran Sultan: Şehzade Mustafa’nın annesi

Mahidevran Sultan Kimdir

Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşlerinden biridir.

Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir.

Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni’nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan‘ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan‘ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan‘ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.

Nasıl Buldular: mahidevranın kaç çocuğu var, mahidevran sultan kac cocuğu var, mahidevran sultan çocukları, mahidevranin cocuklari, mahidevran kaç çocuğu var, mahidevranın kaç çocuğu oldu, mahidevran kaç yaşında öldü, mahidevranın kaç çocuğu vardır, mahidevran sultan ın kaç çocuğu var, Mahidevran sultanin cocuklari
Mahidevranın kaç çocuğu var SerdarHan tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
  yeni 10
Benzer Konular
Mahidevranın kaç çocuğu var isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
85 responses to “Mahidevranın kaç çocuğu var”
 1. dehan irem yavuz diyor ki:

  bakın arkadaslar bikere ne mahidevran haklı nede hürrem hem o filimdeki hürrem onların soyundan gelio fakat o mihrimahıa cekmiş yani mihrimah;ı ve mahidevran;ı tutuyorum ben xDbşe daha dicem siz hürremi deil eryem;i seviyorsunuz.Hürrem asildi`i diyorsunuz ama asıl asil olan mahidevran;dı siz meryem;ciler bunu kabulenemiyorsunuz o güzel;diyorsunuz ama tam trsi idi kanuni sultan süleyman onu zekası yüzünden sevmiş;di

 2. sena diyor ki:

  mahidevran çokk güzel hürrem ise çok kötü keşke daha çok çocuğu olsa kanuni bence çok haksızlık yapmış bir hürrem için değmaz yazık mahidevran bizizm haseki sultanımız mekanı cennet olsun inş ben onun yerinde olsam zehirlemez ve dövmezdim kaderr BİZİM SULTANIMIZ MAHİDEVRANN… :D :))

 3. su diyor ki:

  mekanı cennet olsun yazık yha insafsızlar yazık etmişler kadına hem güzel hem de iyi eğer onunda hürrem gibi 3-4 erkek 1 kız çocuğu olsaydı artık hürrem kanuninin gözünden düşer mahidevran kanuninin gözüne girer valide olurdu !!!!

 4. ayfer karaçayır diyor ki:

  ıyyy o hürreme kıl oluom mahidevran bin kat daha qusel..

 5. tuğçe diyor ki:

  mahidevran : polonyalı bir cariyedir ismi anna dır . mahidevrana osmanlılı diyenler yanılıyor yani mahidevranında da dizide olduğu gibi kötülükleri olmuştur hürremin şehzade mustafayı öldürmesinin sebebi evlatlarıdır eyer mustafa ölemseydi hürremin çocuyda ölecekti. hem annesi babaası kardeşi hepsi öldürüldü sizi bu hale getirenden intikam almazmıydınız bide işin bu tarfından bakın yani bende mahidevranısevmiyorum ….

 6. leyla diyor ki:

  dizideki mahidevran çok gıcık ….

 7. leyla diyor ki:

  hürrem sultan çok güzel dizideki mahişdevran çirkin yüzünde kemikleri çıkıntılı böyle hürrem muhteşem dizideki güzeliği….

 8. baran diyor ki:

  bence mahidevran çok güzel ve çok haklı .hürrem gelmeden önce mahidevran seviliyordu.hürrem sülümana naptıysa mahidevran o yüzden fakir oldu.mahidevran sülümanı sevdiği için kıskandığı için yemeğine zehir koydurdu .BENCE MAHİDEVRAN HAKLI VE GÜZELLLLLLLLLLLLL…..

 9. ilyd boşluk diyor ki:

  Mahidevran çok sessizmiş bi kere. Dizideki gibi birşey yapmamış Hürrem’e. Ayrıca Mahidevran çok güzel bir kadınmış. Hürrem dizideki kadar güzel değilmiş. Hatta çok çirkinmiş. Sultan Süleyman’ı etkilemesinde zekası ve kadınsal yönü etkili olmuş. Ne olursa olsun o bi Şehzadeyi öldürtdü. Kendi çocuğu tahta geçsin diye çünkü en çok istediği şey Valide sultan olmakmış zaten 52 yaşında öldüğü için oğullarının tahta geçtiğini görememiş. Hürrem Osmanlı’nın Savaşlarında çok etkili olmuş ve kendi doğduğu yerle Osmanlı’nın çok iyi geçinmesini sağlamış. Bi nevi Osmanlı’nın çöküş dönemini hazırlamış. İlk defa bir kadın yönetime karışmış ve ilk nikahlı evliliği Sultan Süleyman Hürremle yapmıştır. Hürrem’in kötü olduğunu hepiniz biliyosunuz. Bi intikam peşine takılmş gitmiş. Hürrem gelmiş geçmiş en yılan Sultan’dır !

 10. nebahat çehre diyor ki:

  dizideki oynadığımız rol kitabı doğrudur. dizi tarih ile aydı şeyleri canlandırır. en kıskanç olan mahidevran hürremin çocuklarını kıskanıyor. gerçek olan kanuniye yakışan hürremdir

 11. mahidevran ulu diyor ki:

  arkadaşlar MAHİDEVRAN SULTAN aslında çooookkkkkk güzellllllllllllllllllllll ona laf yok dizide çok kötülüyorlar onun hayatını öğrenince siz de bana hak vericeksiniz Mahidevran Sultan çooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güüüüüüüüzzzzeeeellllllllllllllllll

 12. irem diyor ki:

  bi kere arkadaşlar gülbahar haseki hürremi dövdükten sonra eski saraya gidiyo ve hürrem mahidevrandan daha güzelmiş ama kadınsal güçleri de etkili olmuş ve hürremi valide sultan da çok seviyormuş ama gülbahar haseki valide hafsa sultanı hiç sevmiyormuş ve ayrıca hürremin süleymana sunulmasını valide sultan istemiş o olmasaydı hürrem sultan die biri olmayacaktı bunun yanı sıra hürrem hasekiyi herkes çok seviyormuş ama gülbahar hasekiyi kimse sevmiyormuş hatta gülbahar haseki hizmetkarlarını kızılcık sopasıyla dövüyormuş hürrem sultanın aslında entrikalarla tanınmasını kınıyorum çünkü o bir ömüre sığmayacak hayırlar yapmış bnce bu şekilde entrikalara maruz kalmamalı hürrem sultan. siz kesinlikle gülbahar hatunla(artık hatun olmuştu) hürrem haseki yi karıştırıyorsunuz entrikalarla tanınması gereken gülbahar hasekidir.

 13. hazal sarıkalem diyor ki:

  mahidevran hürremin yanında ufacık bir böcek

 14. yaren ercan diyor ki:

  yaaaa ben başka bir sitede okuyorum mustafa yı hürremin çocukları öldürüyo burda da süleyman öldürüyo şimdi hangisi doğru hangisi yalan

 15. haseki mahidevrandır diyor ki:

  bir kere valide sultan en çok mahidevranı seviyomuş cariyelerin hepsi mahidevrana saygı duyuyormuş mahidevran hürremden çok güzelmiş süleyman kokusunu güle benzetirmiş hürremin süleymana sunulmasını hatice istemiş çünkü onun hizmetçiliğini yapıyormuş mahidevran hürremi kızılcık sopasıyla dövmüş onun sebebide mustafayı öldürtmesinde büyük rolü olduğu için siz olsaydınız ne yapardınız aynı şeyleri kimse oturup bana gelsin diye beklemezdi gerçek haseki mahidevrandır.

 16. mahidevrancıyım diyor ki:

  arkadaşlar mahidevran gülbahar sultanımızın sadece bir çocuğu yokki 4 çocuğu var ama sonralarda oluyor.2 kızı 2 oğlu var .kızlarının ismi raziye begüm sultan ile fatma sultan.erkelerin ismi ise şehzade mustafa şehzade abdullah.hürrem çoçuklarının 4 ünü falan doğurunca doğuyo onunda

 17. haseki mahidevran sultan diyor ki:

  arkadaşlar… kim neresinden uyduruyor mahidevran sultanın hizmetkarlarını kızılcık sopasıyla dövdüğünü? ya da kimsenin onu sevmediğini? saçmalık… hem valide sultan mahidevran sultanı severmiş… atmayın böyle şeyler, milletin kafasını da karıştırmayın. ve evet mahidevran sultanın toplam 3 şehzadesi, 1 düşüğü , 1 kızı var. ”mahidevrancıyım” yanlış söylemişisn. raziye sultan ve abdullah mahidevranın değil. mahidevran yaptıklarında çok haklı ve arkasındayım

 18. mahidevran haseki sultan diyor ki:

  dizide gösterdi ile hiç nir alakası yok bi kere zehirlememiş ama dövmüş ayrıca hürrem sultan hiç güzel değilmiş bnm bldiğim kadarı ile mahidevranın bir çocuğu var oda mustafa bi de bir düşüğü var vebuda gerçektirki hürrem osmanlı soyundan gelmiyor hürrem bi rustur tatatarlar tarafından kaçırılmıştır asıl haseki mahidevran gülbahar sultanndır valide mahidevran ı çok severmiş mahidevran da valideyi çok severmiş bunu kafanıza sokun biz diziye bakmıyox gerçekleri kabullenin hürrem süleyman ı gerçekten sevmiyor mahidevran haseki sultanımızın mekanı cennet olsun inşallah

 19. hürrem diyor ki:

  HAYI HÜREM HAKLI MAHİDEVRANDA KOCASINI ELİNDE TUTSAYDI

 20. hürrem sultan diyor ki:

  ARKADAŞLAR KENDİ KİŞİSEL GÖRÜŞLERİNİZİ BİR KENARA BIRAKIP TARİHİ İYİCE VE DOĞRU YERDEN ARAŞTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM.MAHİDEVRANIN KIMDEN COCUKLARI OLACAK DAHA UYDURMAYALIM LÜTFEN.SURATINA BİLE BAKILMAYAN Bİ KADININ BAŞKA NERDEN ÇOCUĞU OLACAK MERAK ETMEKTEYİM.AYRICA MAHİDEVRAN DA SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK DEĞİL.ONUN DA ÇOK FAZLA KISKANÇLIKLARI VE KÖTÜLÜKLERİ OLDU DİZİDE VE DE O BİR ÇOK SAVASI BAŞLATTI.BİR DE HÜRREM SULTANI İYİCE SUÇ KEÇİSİ İLAN ETMEDEN ÖNCE İYİCE ARAŞTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM.YAPILAN YA DA YAPTIĞI HER ŞEYİN BİR SEBEBİ VAR VE BUNUN ALTINDA HEP KÖTÜLÜK ARAMAYALIM.ÇOK DA HAKLIDIR VE YERİNDEDİR YAPTIKLARI.KİM OLSA O DEVİRDE KİM OLSA ÇOCUKLARI VE KENDİ İÇİN AYNI ŞEYLERİ YAPARDI.ELLERİNE SAĞLIK HÜRREMCİM.NUR İÇİNDE YAT.

 21. Koray Saatci diyor ki:

  Ya hepiniz ammadada dik kafalısınız ya Hürrem haklıııı!!!!!!!!!!!!Mahidevran yok asilmiş güzelmiş iyi kalpliymiş ama hayır!!!Mahidevran asil değil bir asil kişi dövermi zehirlermi kocasının kanunlarına karşı gelirmi gıcıklık yaparmı mahidevran sultan bir çok kanunlara karşı gelip kötülük yaptı ve yaptığı suçların bir çoğu yanına kaldı dizide izlemiyormusunuz hem dizide mahidevran sultanı canlandıran nur fettahoğlu bile rolünü beğenmediğini mahidevranın o zamanlarda kötü bir kadın olduğunu söylüyordu anlayın artık mahidevran haklı değil hürrem haklı!!!!!!!!!!!!

 22. hashasekimahidevrancı diyor ki:

  mahidevran has haseki sultan asıl sultanımız o hürrem gibi hatun ve köle değil o bizim sultanımız güsel cömert ve asil sultanımız

 23. seren kaymaz diyor ki:

  yaaa arkadaslar ben bir huremciyim meryemci deil siz bilmeden nasil huremciler meryemci diyosunuz mahidevran hakkinda bir bilgi yoktur onun asliginden guzelliginden bahsetmiyoki

 24. Q diyor ki:

  Delinin biri dizi yapmis, herkes kafayi oynatmis. Hatta, “…yaptiklarinin sebebi vardir… haklidir…” gibi hayret verici ve uzucu yorumlar bile yazilmis. Lutfen bakis aciniza ceki duzen verin. Hic kimse, yaptigi hicbir kotulukte veha haksizlikta, hakli olamaz, sartlar ne olursa olsun, iftira etmek, kardesinin etini yemekten daha kotudur. Tarihte kim iftira etmistir, kim etmemistir onu biz bilemeyiz, tartismaya da luzum gormeyiz. Ama biliriz ki, kotuluklere kilif uydurmaya calisanlar, kafirlerdir ve onlari uyarmak da bizim gorevimizdir. Yanlis davranislari hak gostermeye veya hakli cikarmaya calisanlar, toplumunun tamamina tehlike arzeden hastalik noktalaridir. Lutfen dikkatli olalim.

 25. mahidevran diyor ki:

  ya kimse uydurmasın bir kitap okudum kitapda şöyle diyor şehzade mehmet şehzade mustafa şehzade murat ve şehzade ahmet şehzade orhan var murat da 2. murat ilki gülfemden biliyorsunuz topkapı ya geldiğindede gebe kalıyor murat ve mehmet daha sonralarda ölüyor topkapıda da bir kız doğruyor fatma diye.ahmet mustafadan sonra ölüyorehzade orhanda zehirlenerk ölüyor mustafadan 3 sene sonra

 26. salakhürrem diyor ki:

  koray sen heralde hürremi sütten çıkmış akkaşık sanıyıosun mahidevranın yaptıkları hürremin yanında böcek kalır sen en iyisi biraz kitap oku

 27. adsız kız diyor ki:

  Ya Ben Süleymandan nefret ediyorum. Hürrem Sultan olsada bir şehzadeye laf söyleyemez. Şehzede daha öndedir bir sultandan . Süleyman o lafı duyduktan sonra Hürrem’e kızmalı ve Hünkarın gözünden düşmeliydi. Bunu Mahidewran yapsaydı . Gzünden düşmüştü eminim . O ezik Hürrem ve çocukları yüzünden .aralarından sadece 2 sini sewiyorum onlarda Mehmet Ve Selim bu kadar eskiden Mustafa halkı düşünürken harıl harıl çalışırken şehzadeler gününü gün ediyolarmış . Mahidewranın burda hiç bir suçu olduğunu düşünmüyorum . Açıkçası Mutafanın da aynı şekilde .

 28. Hürrem diyor ki:

  Mahidevran dizide çok gıcık Hürremi kıskanıyor
  Hürrem Mahidevrandan çok daha güzel

 29. kardelen avşar diyor ki:

  mahidevran çok güzel süleymanla çok yakışıyor ama hürrem çok sinsi

 30. bugra kayar diyor ki:

  arkadaşlar mahidevran veşehsede mustafa çkk ii insanlarmış ve o dizide mahidevran çok kıskanç gibi tanıtılıoo ama tarihte öle değil bende oo dönemde yaşasaydım bnde şehsade mustafa tahta çıkmasını isterdim :( ama malesef olmamış..

 31. ayse kaya diyor ki:

  bence mahidevran cok iyi bir insan dizideki rolunude cok guzel ustlenmis hurremin oyunları hırs ı hic bitmiyor.gercekteki ni bilmem ama dizideki hurrem karakteri sadece kendini seviyor ne evlatlarını nede sultan suleymanı seviyor hırslarının onune gecmıyor kendi evlatlarına bile kıyıyor.o sadece tahtı seviyor sultan suleyman belki asıktır ama hurrem cok sinsi bir kadın .

 32. deniz diyor ki:

  mahidevran çok güzelmiş aynı zamandada çok iyi çok sevilen bir kadınmış dizidede bence hürremden çok daha iyi hürrem hırslı bencil ama mahidevran sadece aşk istiyo ama süleyman göeremiyo

 33. gözde nur diyor ki:

  aklınızı başınıza alın hürrem hem akıllı hem zeki hem güzelllllllllllllllll mahidevran ise TAM Bİİİİİİİİİ MANYAK bana kalacak olrsa hürrem

 34. elif eylül diyor ki:

  kusura bakmayin yazilarinizi okuyorumda cogunuzunkine gülüyorum gercekte tarihle ilgili hic bir bilginiz yok diziye bakip ön yargi yapiyorsunuz. hürrem yaptigi entirikalarla osmanliyi bir hirz ugruna cökertmek icin ugrasmis bu ugurda gözünü kirpmadan zehzade mustafanin ölümüne sabep olmus bir kadindir…asil haseki sultan gülbahar sultandir yani mahidevran onun sessiz yalniz bütün herseye zehzade mustafa idi.. sizler tarih kitaplarini bence bir kere daha okuyun bu sekilde diziler vesaire seyler kafanizi karistirmasin muhtesem yüzyil tarihle hic bir alakasi olmayanabartili fantazi olan bir dizi…..

 35. Aysenuur diyor ki:

  Mekani Cennet olsun.Bence en guzel ve zeki olan Mahidevran Sultandir. Mahidevran ne,Huremme neki? Huremme bir yilandir,gercek Sultanimiz Mahidevrandir,hem de Hurrem bir Sehzade’yi oldurdu. Korkunc bir sey.Hic sevmem onu.Keske Suleyman Mahidevranin askini gorseydi..

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!