Sponsor Bağlantılar


Nene Hatun Kimdir – Nene Hatun Hayatı ve Hikayesi Biyografisi


Sponsor Bağlantı

Nene Hatun Kimdir – Nene Hatun Hayatı ve Hikayesi Biyografisi Hakkında Bilgileri ayrıca Rus Ordularına Karşı verdiği mücadele hakkında özet bilgiyi sizlere vermek istiyoruz.

Nene Hatun (d. 1857- ö. 22 Mayıs 1955) 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

Nene Hatun 1857 yılında Erzurum’da doğdu.
1877 yılında 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum’un Aziziye Tabyası’na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler.

Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası’na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular

Nene Hatun’un vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum’dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum’un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.
Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir.

Nasıl Buldular: nene hatun hayatı, nene hatunun hikayesi, nene hatunun hayatı, nene hatun hakk?nda ?ok k?sa bilgi, nene hatun biyografi, nene hatun hikayesi, nene hatun hayatı kısaca, nene hatun kimdir ?zet, NENE HATUN UN HAYAT HİKAYESİ, nene hatun hayat hikayesi
Nene Hatun Kimdir – Nene Hatun Hayatı ve Hikayesi Biyografisi SerdarHan tarafından 10 Ocak 2013 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Nene Hatun Kimdir – Nene Hatun Hayatı ve Hikayesi Biyografisi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!