Sponsor Bağlantılar


Okulda ve Derslerde Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler


Sponsor Bağlantı

Okulda ve Derslerde Nasıl Başarılı Olabilirim

Okul Hayatında ve Eğitim Hayatının Genelinde Başarılı olmak eğitim hayatı sonrası yaşamınızda güzel ve saygın bir kariyer sahibi olmanın anahtarıdır diyebiliriz. Bu nedenledir ki öğrenciler okul hayatı sırasında derslerinde başarılı olmak için elinden geleni yaparlar. Ancak yapılan şeyleri belirli bir proğram dahilinde ve bir bütün halinde yaparlarsa bu başarının oranı daha da yüksek olur. Okul,Aile ve Dershane Üçgeninde öğrencileri psikolojik olarak desteklemek ve nasıl derslerine çalışacakları konusunda yardımcı olmak için yapılması gerekenleri sizlere anlatmak istiyoruz.

başarılı öğrenci

Sınavlarda Başarılı Olmak için Yapılacaklar

Okulda , Derslerde Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız, Sınavlara Nasıl Hazırlanmalı Nasıl Test Çözmeliyiz sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

Okul ve dershanedeki rehberlik servisleri ikinci dönemin başlamasıyla birlikte derslerdeki başarısızlığın giderilmesiyle ilgili olarak yoğun bir çalışma temposuna girdiler.
Rehberlik servislerine baş vuran öğrencilerimiz daha çok ders çalışmayla ilgili olarak yerleşmiş yanlış alışkanlıklarından vazgeçmeden nasıl başarılı olabileceklerinin püf noktasını elde etmeye çalışıyorlar.
Ancak maalesef yanlış alışkanlıklar devam ettiği sürece hiçbir püf noktası yoktur ki öğrenciyi başarılı yapsın. Öncelikle ders çalışmanın yanlış alışkanlıklarını ortadan kaldırmak gerekmektedir.
Aşağıda eğitimde başarının Altın kuralları diyebileceğimiz Maddeler yer almaktadır. Şüphesiz başarının bir çok kuralı vardır. Ancak burada en can alıcı diyebileceğimiz 5 maddeye yer verilmiştir.
Uykunuzu Düzenli Alın:
Sadece okul başarısı için değil hayat başarısı için gerekli bir unsurdur. Şöyle bir düşünelim. Eksik uyku uyuduğumuzda ertesi Gün ne kadar gergin, esli, kırılgan ve kırıcı olduğumuzu tahmin edersiniz. Ertesi gün yapacak işi olmayanlar için sözüm yok ancak okula gidecek olan öğrenci -ki bu biz öğretmenler için de gerekli- yeterince uyumalıdır ki ertesi gün günlük aktiviteleri için motivasyonu tam olsun.
Uykusunu tam alamayan öğrenci ertesi gün muhtemelen kahvaltısını bile yapmadan okula gidecek, aç ve uykusuz bir şekilde ders dinlemeye çalışacak sonuçta da başarısız olacaktır.
İyi ve yeterli uyuyamayan insanlar kırılgan ve kırıcı olurlar demiştim. Evet , iyi uyuyamamaktan dolayı gün içerisinde Sağlıklı değerlendirme yapamayan öğrenciler tamamen yanlış anlama kaynaklı birkaç tatsız olayda yaşadılarsa artık o öğrenciden öğrenme konusunda çok şey beklenemez. İşte tüm bu nedenlerden dolayı okul başarısı için düzenli uyku şarttır.
Derslerden Önce Hazırlık Yapın:
Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için dersi öğretmenden dinlemeden önce ön hazırlık yapılmalıdır. Nedeni öğretmen dersi anlatırken öğrencinin o konuyu ilk defa görmemiş olması gerekir.
Sözel derslerde derse önceden göz atılmalı, konu başlıkları, alt başlıklar, resim altları ve italik yazılmış bölümler iyice incelenmeli hatta dersle ilgili sorular hazırlanmalı ve öğretmen ders anlatırken bu soruların cevapları araştırılmalıdır.
Sayısal derslerin ön hazırlığı ise şu şekilde olmalıdır; anlatılacak olan konuya temel teşkil eden daha önce öğrenilmiş konular çalışılmalı ve örnekler çözülmelidir. Ertesi gün anlatılacak konunun hiç olmazsa başlıklarına göz atılmalıdır.
DERS DİNLEME VE NOT TUTMA:
Okula yada dershaneye uykusunu almış ve işlenecek derse ön hazırlık yapmış bir şekilde gelen öğrencinin, öğretmenin anlattığı konuları dikkatle dinlemesi, aktif olarak derse katılması ve önemli yerleri not etmesi gerekmektedir.
Çünkü gün sonunda yapacağı tekrarda bu notlardan faydalanacaktır. Ayrıca sınavda sorulabilecek sorularda bu notlarda yer almaktadır. Öğretmen ders anlatırken bazı önemli işaretler vermektedir.
Örneğin, kısaca söyleyecek olursak, yani, buraya dikkat edelim vb. gibi ifadeler aslında sınavda soru sorulabilecek yerleri işaret etmektedir.
Düzenli Ders Tekrarı Yapın (Günlük,Haftalık,Aylık)
Öğrenilenlerin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya aktarılabilmesi için günlük, haftalık ve aylık olmak üzere periyodik aralıklarla tekrar edilmesi önemli bir konudur. İlk anda % 100 öğrendiğimiz bir konunun 20 Dakika içerisinde % 50 sini, 60 dakika içerisinde % 70 ini 24 Saat sonunda da % 80 ini unuturuz.
Bu nedenden dolayı da günlük, haftalık ve aylık tekrarları aksatmadan yerine getirmeliyiz. Üzerinde önemle durduğumuz tekrar yapılmadığında, aslında öğrendiğimiz bilgileri sınavdan önce yeniden öğrenmek zorunda kalacağımızdan boşuna zaman kaybı olacağı gibi geçmiş konuların öğrenilmesi o kadarda kolay olmayacak, bu da başarısızlığı beraberinde getirecektir.
Konularla İlgili Test Çözerek Eksiklerinizi Giderin:
Öğrenilen konuların en kısa sürede test edilmesi gerekmektedir. Bu da en güzel şekilde konu testleriyle yapılabilmektedir. Konular bittikten sonra konu testleri çözülmeli, yapılamayan sorular üzerinde durulmalıdır.
Eğer sorular bilmemeden kaynaklı çözülememişse, konuya tekrar dönülmeli ve yeniden ele alınmalıdır. Yok eğer sorular dikkatsizlikten dolayı çözülememişse, bu defada motivasyon ve dikkat sağlamayla ilgili okul yada dershanedeki rehberlik öğretmeninden yardım alınmalıdır.
Eğitimde başarının kuralları yukarıda da belirtildiği gibi bunlarla sınırlı değildir.
AHMET GÜNAY -PSİKOLOJİK DANIŞMAN – Rehberlik Öğretmeni

Bilgi Yuvası Eğitim Sayfaları

Nasıl Buldular: derslerde başarılı olmak için yapılması gerekenler, basarılı ogrencı olmak ıcın gerekenler, basarili olabilmek icin yapilmasi gerekenler, basarili olmak icin yapılması gerekenler, derslerde başarılı olabilmek için yapılması gerekenler
Okulda ve Derslerde Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler SerdarHan tarafından 28 Haziran 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Okulda ve Derslerde Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!