Sponsor Bağlantılar


Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Nedenleri Nelerdir


Sponsor Bağlantı

Rahim Duvarı Neden Kalınlaşır,Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Nedenleri Nelerdir.

Kanser toplumumuzda bundan 50 yıl öncesine göre daha sık görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumdaki yaşayış beslenme değişikliği stres ve iş ortamı gibi bir çok tetikleyi neden ile karşımıza çıkabiliyor. Bunun Yanında Radyoaktivite, Hormonlu gıdalar gibi bir çok nedende eklenebilir. Sizlere bu paylaşımımızda Rahim Duvarı Kalınlığı ile ilgili bilgiler sunacağız.

Rahim içi ( endometrium ) kanseri özellikle gelişmiş ülkelerde, en sık görülen kanser türlerindendir.

İleri yaşlarda görülmesi ve tedavisi zor olmamasına rağmen erken belirti vermesi nedeniyle (kanama, özellikle menepozdaki bir kadında görülen vaginal kanama) bu hastalık %75 oranında başlangıç evrelerinde yakalanır. Bu nedenle tedavi edilen kadınlarda 5 yıllık yaşam şansı ortalama %70 civarındadır.

Kadın kanserleri arasında meme , kalın bağırsak ve akçiğer kanserinden sonra 4. sırada yer alır. Ortalama görüldüğü yaş 61 civarındadır. Görülme sıklığı toplumdan topluma değişmekle birlikte gelişmiş ülkelerde daha sık rastlanmaktadır. %2-5’i 40 yaş civarında görülür. Hastalığın görüldüğü kadınların %75-80’i menepoz dönemindedir.

BELİRTİLER:
En önemli bulgu ve belirti vajinal kanamadır. Menapozdan sonra hormon kullanmayan bir kadında rahimden kaynaklanan vajinal kanama olursa mutlaka endometrium (rahim içi) kanseri araştırılmalıdır. Hormon kullanan veya menapozda olmayan kadınlarda düzenli adet veya hormon çekilme kanamaları dışında kanamalar olursa bu kanamaların nedeni de araştırılmalıdır.

Ayrıca ;
PAP test’te endometrial hücre saptanan hastalar
Giderek fazla miktarda adet gören ve adetleri arasında kanamalar olan hastalar
Menepoz öncesi dönemde uzun süren ( yumurtlamama ile birlikte) kanamaları olan hastalar
Menepoz sonrası rahim iltahabı olan kadınlar da rahim içi kanseri açısından araştırılmalıdır.

NEDEN VEYA RİSK FAKTÖRLERİ:
Rahim içi (endometrium)
Obezite
Yüksek tansiyon
Şeker hastalığı
Karşılanmamış estrojen (dışarıdan verilmesi veya vücutta aşırı estrojen yapımı)
obezite (şişmanlık)
estrojen salgılayan tümörler
yumurtlamanın olmadıgı adet dönemleri
Geç menepoza girmek
Ailede rahim kanseri varlığı
Hayvansal yağ kullanımı
Dogum sayısının azlığı
rahim kanserinin sıklığını artıran nedenlerdir.
Buna karşı rahim içi kanseri,
Doğum kontrol hapları
Sigara içenlerde daha az görülmektedir. Ancak sigara içimi ile ortaya çıkabilen akciğer kanseri,kalp-akciğer hastalıkları riskleri, sigaranın rahim içi kanserini azaltıcı etkisinden her zaman daha fazladır.

Nasıl Buldular: rahim duvarı kalınlığı kaç olmalı, rahim duvarı kalınlaşması nedenleri, rahim kalınlaşmasının belirtileri nelerdir, rahim kalınlaşmasının nedenleri, menepoza girmiş kadınlar darahim duvarının kalınlaşması, rahim duvarı kalınlığı, stres rahim duvarı kalınlığı
Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Nedenleri Nelerdir SerdarHan tarafından 31 Mart 2011 tarihinde , Sağlık Bilgileri kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Nedenleri Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!