Sponsor Bağlantılar


Uhud Savaşının Özeti


Sponsor Bağlantı

Uhud Savaşının Özeti-Uhud Savaşının Özeti-uhud savaşının nedenleri ve sonuçları

Uhud Muharebesi (Arapça: معركة أحد), Mart 23[kaynak belirtilmeli] 625 (3 Şevval 3 HS İslâmi takvimde) Uhud Dağı’nda yapıldı., Şu anki Arabistan’ın kuzey-batısında Medinedeki Müslümanlar ile Mekkeli Ebu Süfyan’ın ordusu arasında yapıldı.Savaşın en önemli sonuçlarından biri Hz.Hamza’nın şehit edilmesidir.

Mekke’den Medine’ye 11 Mart 625′de yürünüldü. Mekkeliler Bedir Muharebesi’ndeki kayıplarının öcünü almak için ve Hz. Muhammed’in arkasından saldırmak için yaptılar ve düzenlediler bu orduyu. Müslümanlar muharebe için hazırlıklıydı ve yakın zaman sonra iki ordu Uhud’un bayırlarında ve düzlüklerinde savaştılar.

Hz. Muhammed s.a.v., iki ordunun karşılaştığı Uhud Dağı’ndaki dar bir geçidin iki tarafına okçularını yerleştirdi. Mekkelilerin Uhud Dağı’nın etrafından dolaşarak Müslümanlara saldırma ihtimalini önlemek istiyordu. Okçularına, “Haber verilmeden yerinizi terk etmeyiniz.” emrini verdi. İki tarafın kuvvetleri Uhud Dağı eteklerinde karşılaştı. Müslümanların saldırısıyla Mekke ordusu bozguna uğradı. Bunu gören okçular, muharebenin kazanıldığını sanarak yerlerini terk etmişti ve Mekkelilerin bıraktıkları ganimetleri yağmalamaya başladılar. Bundan yararlanan Halid Bin Velid, yanındaki kuvvetlerle okçuların terk ettiği geçitten Müslümanlara saldırdı. Bu saldırı sonucu İslam ordusu güç kaybetti. Mekke ordusu da kesin bir üstünlük elde edemeyip geri döndü.

Nasıl Buldular: uhud savaşı özet, uhud savaşı özeti, uhud savaşının özeti, uhut savaşı özeti, uhud savaşı özet bilgi, uhut savaşinin özeti, uhud savaşı kısaca özeti, uhut savaşı özet, uhud savaşı kısa özeti, uhud savaşının kısa özeti
Uhud Savaşının Özeti SerdarHan tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Uhud Savaşının Özeti isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!